Skip to content

Tko su urbani šumari?, 18. dio

10. studenoga 2023.

Povodom skorog Dana urbanog šumarstva koji se obilježava 15. studenoga, odabrali smo vam u ovotjednom blogu predstaviti urbane šumare i ovu specifičnu granu šumarstva, pojasniti vam osnovne pojmove te temeljne razlike između šumarstva i urbanog šumarstva. Upravo kako bi se stavio naglasak na ovu bitnu granu, Dan urbanog šumarstva obilježava se na inicijativu Sekcije za urbano šumarstvo 15. studenog, u spomen na prvi hrvatski stručni skup o urbanom šumarstvu održan istog datuma 2019. godine u Osijeku. 

Što je urbano šumarstvo? Prema članku 8. Zakona o šumama (NN 115/8, 98/19), urbano šumarstvo je specijalizirana grana šumarstva koja se fokusira na uzgoj i održavanje ekosustava u urbanim područjima. Ovo uključuje radove usmjerene na stvaranje povoljnih uvjeta za posjetitelje, podizanje estetske i rekreativne vrijednosti urbanih, park šuma te ostalih šuma i šumskih zemljišta koja su izložena većem broju posjetitelja.

Urbano šumarstvo vs. klasično šumarstvo Dok je klasično šumarstvo usredotočeno na potrajno* gospodarenje šumama u svrhu ekonomske iskoristivosti drvne mase uz redovito pošumljavanje i zaštitu, urbano šumarstvo se fokusira na uzgajanje i očuvanje urbanih šuma pod određenom zaštitom, s ciljem unaprjeđenja općekorisnih funkcija šuma u urbanim sredinama.

Što su urbane šume? Prema Zakonu o šumama (NN 68/18), urbane šume obuhvaćaju šume i šumska zemljišta planirana prostornim planovima unutar ili uz građevinsko područje naselja. One značajno utječu na kvalitetu života stanovnika, pružajući uvjete za odmor, rekreaciju te obuhvaćaju područja kao što su kampovi, golf igrališta i druga sportsko-rekreacijska područja.

Arborikultura u urbanom šumarstvu Arborikultura je znanstvena disciplina unutar urbanog šumarstva koja se bavi sadnjom, njegom i kultiviranjem stabala u urbanim sredinama. Ova disciplina obuhvaća sve mjere koje se poduzimaju s ciljem sprječavanja malformacija i očuvanja vitalnosti stabala u urbanim područjima.

Uloga i obrazovanje urbanog šumara Urbanog šumara karakterizira specifično znanje stečeno tijekom preddiplomskog i diplomskog studija na Fakultetu šumarstva i drvne tehnologije u Zagrebu. Njegova uloga obuhvaća razumijevanje razvojnih procesa i potencijalnih problema stabala u urbanim sredinama.

Zaposlenje i kompetencije urbanih šumara Preddiplomski i diplomski studij urbanog šumarstva, zaštite prirode i okoliša osnovan je prije dvadesetak godina te je među najmlađim smjerovima na Fakultetu šumarstva i drvne tehnologije. Diplomirani urbani šumar može se zaposliti u različitim sektorima, uključujući zaštićene objekte prirode, upravne organe, hortikulturna i komunalna poduzeća, istraživačke institucije te obrazovanje. Njegove kompetencije obuhvaćaju razumijevanje urbanog šumarstva, zaštite prirode i okoliša te sposobnost izrade ekoloških studija. I mi među našim kadrovima imamo urbanog šumara (preciznije urbanu šumaricu). 

Razvoj urbanog šumarstva i razlika između urbanih šumara i arborista Urbano šumarstvo je još uvijek u razvoju, a važno je educirati javnost o njegovoj važnosti, posebno u komunalnim poduzećima. O razlici između urbanih šumara i arborista pročitajte u sljedećem blogu u kojem ćemo se baviti ulogom i specifičnostima arborista u urbanom šumarstvu.  

*potrajno – stručni termin, odnosi se na uzgojne mjere koje omogućavaju podizanje i očuvanje šume za buduće generacije. Pojam je uveden u šumarstvo prije više od sto godina, a prije par godina ekolozi su ga aktualizirali pa je sad poznatiji kao ‘obnovljivo’. To znači da se materijal iz šume može uzimati, a da ga u šumi ne bude manje, već više. (Izvor: Wikipedia)

Skip to content