U teoriji, stabla bi trebalo saditi na mjestima gdje im je omogućen neometan rast korijenskog sustava. Nažalost, u praksi je često nemoguće osigurati idealne uvjete za sadnju stabala. Upoznat ćemo vas stoga s naprednim tehničkim rješenjima za sadnju stabala u ”zbijenom” tlu ispod tvrdih površina na ograničenom prostoru. Iako se ova tehnološka rješenja još ne implementiraju u našem okruženju, predstavljaju obećavajuću perspektivu za poboljšanje sadnje stabala u urbanim sredinama.
Što konkretno mislimo kada govorimo o ograničenim uvjetima?
U urbanim sredinama tlo se često zbija prije postavljanja infrastrukture kako bi se izbjeglo slijeganje tla npr. za ceste, pješačke staze itd. Takvo zbijeno tlo neprikladno je za rast korijena.
Što možemo poduzeti?
Ako je tlo dobro prozračeno, pjeskovito ili kamenito, bez podzemne vode blizu površine, tada je rast korijena moguće osigurati ovim klasičnim mjerama:
- Racionalizirati stupanj zbijenosti – podloga ispod pješačkih staza ne zahtijeva jednaku zbijenost kao cesta s gustim prometom
- Formirati korijenski put do manje zbijenog područja
- Formirati mrežu tankih rovova
- Povećati dubinu jame za sadnju na 1,5 m ili više
Uz klasična, postoje i napredna tehnička rješenja
Strukturna tla
To su umjetni materijali za zamjenu tla koji pružaju podršku i prostor za korijenje stabala. Koriste se ispod različitih čvrstih površina poput pješačkih staza, cesta i parkirališta. Omogućavaju balans između korijenovog rasta i korištenja površine. Sastoje se od čvrste matrice sa šupljinama ispunjenima tlom bogatim glinom, ilovačom i organskim materijalom, pružajući potrebnu podršku korijenju. Sastav ovih materijala varira ovisno o potrebama nosivosti i uvjetima okoline. Nisu prikladni za otvorene prostore zbog povećanih stopa isparavanja, što može biti problematično u suhim područjima.

Sustavi distribucije tlaka
Povezani šuplji, plastični paneli olakšavaju prozračivanje tla ispod čvrste površine.
Ćelije tla i sanduci za stabla
Ovi sustavi se koriste ispod tvrdih površina kako bi smanjili opterećenje na korijenje stabala. Sastoje se od šupljih nosivih konstrukcija koje prenose težinu na tlo ispod korijena. Te konstrukcije su ispunjene rahlom zemljom koja podržava korijenje. Ćelije tla su napravljene od prefabriciranih plastičnih dijelova koji se mogu slagati kako bi stvorili čvrstu strukturu. Sanduci za stabla se sastoje od betonskih modula koji čine osnovnu strukturu, a prekriveni su armiranobetonskim poklopcem. Prilikom projektiranja ovih sustava važno je razmotriti sustave navodnjavanja i odvodnje.

Korijenski mostovi ili vodilice
Ovi sustavi usmjeravaju rast korijena izvan neželjenih područja, preusmjeravajući ih na prikladnija mjesta. Ovo je posebno korisno u gradskim područjima gdje pojedinačni korijeni mogu oštetiti ceste ili prilaze.

Korijenski putovi
Putovi korijena su obično uski rovovi u strukturalnom tlu ili plastičnim/betonskim cijevima ispunjenima zemljom, koji prolaze ispod čvrste površine. Oni usmjeravaju korijenje prema prikladnijim područjima za ukorjenjivanje.
Održivi urbani sustavi odvodnje
Ovi sustavi omogućavaju snabdijevanje stabala pročišćenom odvodnom vodom (kišnicom).
Sustavi prozračivanja
Ugradnja sustava za prozračivanje koristi se na gusto popločenim ili zbijenim površinama kako bi se osigurala dobra cirkulacija zraka u dubljim slojevima tla. Na otvorenim površinama za sadnju prozračivanje nije potrebno. Ti sustavi mogu biti plastične cijevi ili šljunčane rupe postavljene na željenu dubinu, obično oko 1 metar. Učinkoviti su pet do deset godina jer se začepe česticama tla. Povećano prozračivanje može također uzrokovati brže isušivanje tla, što treba uzeti u obzir, posebno u sušnim klimatskim uvjetima.
Rešetke
Rešetke se postavljaju radi sprječavanja zbijanja tla na mjestima s mnogo pješaka. Veličina rešetki ovisi o ciljanoj veličini stabala. Važno je pričvrstiti rešetke na način koji ne ometa rast korijenja u tlu. One trebaju biti prozračne, dozvoliti prolaz vode i zraka te omogućiti čišćenje, pregled korijenja i njegu stabala. Također, moraju biti lako rastavljive i osigurane od krađe.

Korijenske barijere
Korijenske barijere su sustavi koji sprječavaju korijenje da raste u određenom području. Mogu se koristiti jednostrano, na primjer, kako bi se spriječilo rast korijenja prema podzemnim vodovima. Važno je postaviti ih dovoljno daleko od stabla kako ne bi ugrozile njegovu stabilnost. Postavljanje barijera duž cijelog oboda stabla nije preporučljivo jer može ugroziti njegovu buduću stabilnost.

U idućem blogu pišemo o Stockholmskom sustavu sadnje. Ako su vam naše informacije korisne, pišite nam! Javite što vas zanima, kakva su vaša iskustva? Naš e-mail je [email protected]. Do čitanja!